©

Tehlové fasády

Jeden z najstarších stavebných materiálov

Tehlové murivo

História jedného z najstarších stavebných materiálov

Tehly spolu s drevom, kameňom a rastlinnými vláknami patria k najstarším stavebným materiálom, ktoré ľudstvo využívalo. Ílovitá hlina sa zmieša s pieskom, vytvaruje a vypáli sa v peci. Prvé tehly boli tvarované ručne, a preto mali nepravidelné rozmery.

 • ©

  cca 7500 p. n. l.

  Najstaršie tehly (ešte nepálené) sa v roku 1952 našli pri archeologických vykopávkach v Jerichu (7500 p. n. l.).

 • od cca 3000 p. n. l.

  Hladené tehly sú známe približne od roku 6300 p. n. l. z Mezopotámie. Na začiatku tretieho storočia p. n. l. sa prvýkrát vo veľkom rozsahu používala vypálená hlina v podobe tehál.

 • ©

  cca 600 p. n. l.

  Za Nebukadnesara II. (604 až 562 p. n. l.) postavená a dnes v múzeu Pergamonmuseum v Berlíne sa nachádzajúca Ištarina brána je pozoruhodným dôkazom stupňa dokonalosti dosiahnutého v babylonskej dobe, čo sa týka techniky vypaľovania a glazovania tehál.

 • ©

  cca 100 p. n. l. až 400 n. l.

  Rimania rozšírili výstavbu z pálených tehál po celej Rímskej ríši. Pre rímsku pálenú tehlu sú typické tenké tehly, ktoré si aj dnes môžete prezrieť na rôznych stavbách z tejto doby, hoci v originálnom stave boli buď omietnuté, alebo obložené.

 • ©

  cca 12. až 15. storočie

  V období gotiky sa v severnom Nemecku z dôvodu nedostatku adekvátneho prírodného kameňa vďaka takzvanej tehlovej gotike vyvinul vlastný architektonický jazyk.

 • ©

  cca 2. polovica 19. storočia

  Až do novogotiky v 19. storočí bola väčšina tehlových stavieb „skrytá“ pod omietkou.

 • ©

  cca 20. roky 20. storočia

  Významné tehlové stavby vznikli aj v 20. storočí. Ako vynikajúce sa musí spomenúť obdobie takzvaného klinkerového expresionizmu. Obzvlášť impozantné budovy vznikali v severonemeckých veľkomestách, v Porúrí, ako aj v Holandsku.

 • ©

  od cca 1960

  Jednoplášťové tehlové fasády rozšírené ešte v povojnových rokoch sa už viac nestavajú. Tehlové murivo sa odvtedy teší veľkej obľube ako lícové murivo.

 • ©

  od 1963

  Spoločnosť Remmers začína zriaďovať rozsiahly program na opravu a údržbu tehlových fasád.

 • ©

  2000

  Spoločnosť Remmers si patentuje fasádny krém Funcosil na efektívnu ochranu tehlových fasád proti prívalovému dažďu. Nová generácia ochranných látok spôsobuje revolúciu na trhu.

 • ©

  2010

  V roku 2010 bola udelená cena Bernharda Remmersa za vynikajúce zreštaurovanie budovy Kaispeicher B, najstaršej budovy komplexu skladovacích budov Speicherstadt v Hamburgu.

Nános nečistôt nevyzerá dobre a ani nepredstavuje ochranu fasády. Vrstva nečistôt je z dôvodu veľkého vnútorného povrchu vynikajúcim absorbentom vlhkosti a škodlivín. Tie spravidla reagujú na dolnej strane nánosu a vytvárajú poškodenia, hoci sú najskôr len ukryté pod vrstvou špiny.

Odsoľovanie prírodného kameňa a iných minerálnych stavebných materiálov kompresnou metódou je uznávaný a na mnohých významných stavbách osvedčený spôsob na výraznú elimináciu škodlivých solí v murive.

Systém reštauračných mált od spoločnosti Remmers bol vyvinutý špeciálne na dopĺňanie minerálnych stavebných materiálov, resp. na ich náhradu. Prečo by sa teda poškodené tehly mali vymeniť?

Trhliny v murive sa musia opraviť bez ohľadu na to, čo je ich príčinou. So systémom špirálových kotiev Remmers sa časti muriva jednoduchým, a pritom efektívnym spôsobom opäť vzájomne prepoja, takže väzba sa opäť obnoví.

Podiel škáry tehlovej fasády môže dosiahnuť až 20 %. Tvar a farba škáry preto rozhodujúcim spôsobom určuje vzhľad. Škáry na stavbe majú okrem toho technickú funkciu.

Prostriedok Remmers Graffiti-Schutz patrí do triedy semipermanentných systémov na ochranu pred graffiti. Graffiti a farebné čarbanice je z ošetreného podkladu možné odstrániť jednoducho pomocou horúcovodného vysokotlakového čističa (hygrotermické čistenie).

Na preventívnu dlhodobú ochranu pred rastom machu, húb a rias sa pred hydrofobizáciou alebo náterom môže naniesť kvapalná ochrana proti zozelenaniu. Tá vytvorí v podklade zásobu účinných látok, ktoré budú pôsobiť iba vtedy, keď skutočne dôjde k napadnutiu, to znamená, že dôjde k „pokusu o osídlenie“. Účinná ochrana proti zozelenaniu je tak zaručená počas veľmi dlhého času.

Alternatívne k hydrofobizácii sa odpudzovanie vody na fasáde, ako je v niektorých regiónoch dokonca bežné, môže dosiahnuť prostredníctvom povrchovej úpravy silikónovou živicou alebo menej viditeľnou lazúrou zo silikónovej živice. Prirodzene to zmení charakter fasády, je to však vysokoúčinná a dobre ošetrovateľná možnosť, niekedy dokonca jediná, na ochranu muriva proti príjmu vlhkosti.

Tehlové fasády

Našlo sa 1 produktov
 

Náhľad

Č. výrobku 102325

Škárovacia malta s obsahom trasu a vápna