©

Tehlové fasády

Jeden z najstarších stavebných materiálov

Tehlové murivo

História jedného z najstarších stavebných materiálov

Tehly spolu s drevom, kameňom a rastlinnými vláknami patria k najstarším stavebným materiálom, ktoré ľudstvo využívalo. Ílovitá hlina sa zmieša s pieskom, vytvaruje a vypáli sa v peci. Prvé tehly boli tvarované ručne, a preto mali nepravidelné rozmery.

  • cca 7500 p. n. l.

    Najstaršie tehly (ešte nepálené) sa v roku 1952 našli pri archeologických vykopávkach v Jerichu (7500 p. n. l.).

  • od cca 3000 p. n. l.

    Hladené tehly sú známe približne od roku 6300 p. n. l. z Mezopotámie. Na začiatku tretieho storočia p. n. l. sa prvýkrát vo veľkom rozsahu používala vypálená hlina v podobe tehál.

  • cca 600 p. n. l.

    Za Nebukadnesara II. (604 až 562 p. n. l.) postavená a dnes v múzeu Pergamonmuseum v Berlíne sa nachádzajúca Ištarina brána je pozoruhodným dôkazom stupňa dokonalosti dosiahnutého v babylonskej dobe, čo sa týka techniky vypaľovania a glazovania tehál.

  • cca 100 p. n. l. až 400 n. l.

    Rimania rozšírili výstavbu z pálených tehál po celej Rímskej ríši. Pre rímsku pálenú tehlu sú typické tenké tehly, ktoré si aj dnes môžete prezrieť na rôznych stavbách z tejto doby, hoci v originálnom stave boli buď omietnuté, alebo obložené.

  • cca 12. až 15. storočie

    V období gotiky sa v severnom Nemecku z dôvodu nedostatku adekvátneho prírodného kameňa vďaka takzvanej tehlovej gotike vyvinul vlastný architektonický jazyk.

  • cca 2. polovica 19. storočia

    Až do novogotiky v 19. storočí bola väčšina tehlových stavieb „skrytá“ pod omietkou.

  • cca 20. roky 20. storočia

    Významné tehlové stavby vznikli aj v 20. storočí. Ako vynikajúce sa musí spomenúť obdobie takzvaného klinkerového expresionizmu. Obzvlášť impozantné budovy vznikali v severonemeckých veľkomestách, v Porúrí, ako aj v Holandsku.

  • od cca 1960

    Jednoplášťové tehlové fasády rozšírené ešte v povojnových rokoch sa už viac nestavajú. Tehlové murivo sa odvtedy teší veľkej obľube ako lícové murivo.

  • od 1963

    Spoločnosť Remmers začína zriaďovať rozsiahly program na opravu a údržbu tehlových fasád.

  • ©

    2000

    Spoločnosť Remmers si patentuje fasádny krém Funcosil na efektívnu ochranu tehlových fasád proti prívalovému dažďu. Nová generácia ochranných látok spôsobuje revolúciu na trhu.

  • ©

    2010

    V roku 2010 bola udelená cena Bernharda Remmersa za vynikajúce zreštaurovanie budovy Kaispeicher B, najstaršej budovy komplexu skladovacích budov Speicherstadt v Hamburgu.

Nános nečistôt nevyzerá dobre a ani nepredstavuje ochranu fasády. Vrstva nečistôt je z dôvodu veľkého vnútorného povrchu vynikajúcim absorbentom vlhkosti a škodlivín. Tie spravidla reagujú na dolnej strane nánosu a vytvárajú poškodenia, hoci sú najskôr len ukryté pod vrstvou špiny.

Odsoľovanie prírodného kameňa a iných minerálnych stavebných materiálov kompresnou metódou je uznávaný a na mnohých významných stavbách osvedčený spôsob na výraznú elimináciu škodlivých solí v murive.

Systém reštauračných mált od spoločnosti Remmers bol vyvinutý špeciálne na dopĺňanie minerálnych stavebných materiálov, resp. na ich náhradu. Prečo by sa teda poškodené tehly mali vymeniť?

Trhliny v murive sa musia opraviť bez ohľadu na to, čo je ich príčinou. So systémom špirálových kotiev Remmers sa časti muriva jednoduchým, a pritom efektívnym spôsobom opäť vzájomne prepoja, takže väzba sa opäť obnoví.

Podiel škáry tehlovej fasády môže dosiahnuť až 20 %. Tvar a farba škáry preto rozhodujúcim spôsobom určuje vzhľad. Škáry na stavbe majú okrem toho technickú funkciu.

Prostriedok Remmers Graffiti-Schutz patrí do triedy semipermanentných systémov na ochranu pred graffiti. Graffiti a farebné čarbanice je z ošetreného podkladu možné odstrániť jednoducho pomocou horúcovodného vysokotlakového čističa (hygrotermické čistenie).

Na preventívnu dlhodobú ochranu pred rastom machu, húb a rias sa pred hydrofobizáciou alebo náterom môže naniesť kvapalná ochrana proti zozelenaniu. Tá vytvorí v podklade zásobu účinných látok, ktoré budú pôsobiť iba vtedy, keď skutočne dôjde k napadnutiu, to znamená, že dôjde k „pokusu o osídlenie“. Účinná ochrana proti zozelenaniu je tak zaručená počas veľmi dlhého času.

Alternatívne k hydrofobizácii sa odpudzovanie vody na fasáde, ako je v niektorých regiónoch dokonca bežné, môže dosiahnuť prostredníctvom povrchovej úpravy silikónovou živicou alebo menej viditeľnou lazúrou zo silikónovej živice. Prirodzene to zmení charakter fasády, je to však vysokoúčinná a dobre ošetrovateľná možnosť, niekedy dokonca jediná, na ochranu muriva proti príjmu vlhkosti.

Tehlové fasády

Našlo sa 23 produktov
 

Náhľad

Č. výrobku 067201

Kyslý čistič

Č. výrobku 067105

Povrchovo aktívny roztok na odstraňovanie nečistôt, špiny, prachu, oleja a mastnoty.

Č. výrobku 066601

Čistiaca pasta na odstraňovanie mestských nečistôt

Č. výrobku 136801

Odstraňovač náterov a graffiti

Č. výrobku 643805

Hĺbková penetrácia s hydrofobizačným a posilňujúcim účinkom

Č. výrobku 064205

Penetračný náter s hydrofóbnym účinkom

Č. výrobku 056010

Plniaca " pravá" silikónová farba

Č. výrobku 640005

"Pravý" silikónový povlak chránený proti plesniam a riasam

Č. výrobku 071101

Hydrofóbna impregnácia na silanovej báze vo forme krému

Č. výrobku 060201

Bezfarebná, hydrofóbna rozpúšťadlová impregnácia na báze silanu/siloxánu

Č. výrobku 060405

Bezfarebná hydrofóbna impregnácia na báze silanu/siloxánu, najmä na stavebné materiály a spojovacie plochy citlivé na rozpúšťadlá.

Č. výrobku 061405

Vodou riediteľná hydrofóbna impregnácia na báze silánu a siloxánu