©

Navlhnutie stavebných dielov

Tu pomôže špecialista na izoláciu

Namáhanie spôsobené náporovým dažďom vzniká pri daždi a súčasnom prúdení vetra na fasádu. Dopadajúca dažďová voda môže v dôsledku kapilárneho sacieho účinku povrchu preniknúť do steny a viesť k navlhnutiu stavebných dielov a následnému poškodeniu.

Ochranné opatrenia nájdete podrobne opísané aj vo vzťahu k stavebnému materiálu v časti o ochrane a oprave fasád a Instandstetzung (hydrofobizácia).

Dodatočná izolácia stavebných dielov alebo častí, ktoré sú v styku so zemou, voči vlhkosti sa musí realizovať v systéme Remmers Kiesol podľa DIN 18533. Konštrukčné riešenie izolácie stavieb je veľmi komplexné a vo veľkej miere je určené triedou pôsobenia vody, triedou trhliny, triedou premostenia trhliny, využívaním priestoru a požiadavkami na spoľahlivosť. Ochranné opatrenia, tzn. podrobné údaje o jednotlivých druhoch izolácie, nájdete podrobne opísané v časti Izolácia.

Dodatočná vonkajšia izolácia pri bočne prenikajúcej vlhkosti (plošne a v oblasti rozhrania steny a sokla) sa musí realizovať podľa DIN 18533. Ochranné opatrenia, tzn. podrobné údaje o jednotlivých druhoch dodatočnej vonkajšej izolácie, nájdete podrobne opísané v časti Izolácia.

Minerálne stavebné materiály strácajú svoje ochranné vlastnosti, čo sa týka ochrany pred náporovým dažďom, spravidla vtedy, keď sa v dôsledku nedostatočnej elasticity alebo výstuže, resp. vplyvom teploty vytvoria trhliny a vlhkosť tak môže preniknúť do stavebného dielu pôsobením kapilárnych javov. Ochranné opatrenia, tzn. podrobné údaje o jednotlivých druhoch sanácie trhlín, nájdete podrobne opísané v časti Fasáda.